Учора під час закритого з’їзду пропрезидентської партії «Слуга народу» сімох людей виключили з виборчого списку до Верховної Ради.
Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила керівник прес-офісу цієї політсили Євгенія Кравчук.
Підставами для виключення зі списку стали результати постпраймеріз, тобто надана громадянами через партійний сайт інформація, – пояснила Кравчук.
Цікаві заяви: Це Всевишній допомагає, – Коломойський про «Опоблок» та свої інші симпатії
Отже, з парламентською кар’єрою, принаймні від партії «Слуга народу», можуть розпрощатися:
– заступник директора державної організації «Національний офіс інтелектуальної власності», екс-головний спеціаліст відділу режимно-секретної роботи Нацбанку Юрій Баланюк – №164;
– екс-начальник ДП «Державний центр інформаційної безпеки» Роман Боярчук – №71;
– одеський підприємець Віталій Вітікач – №177;
– заступник директора «Компанії Феронія», екс-працівніця «Імексбанку» і банку «Південний» Ольга Кавун – №78;
– виконавчий директор Незалежної асоціації банків України – Олена Коробкова – № 31 (написала заяву за власним бажанням);
– заступник голови Всеукраїнської аграрної ради, експерт «Реанімаційного пакету реформ» Михайло Соколов, який народився у Санкт-Петербурзі – №99;
– журналіст, засновниця журналу People IN, в минулому активістка Опозіційного блоку Анастасія Рагімова – №170.
Юристи партії заявляють про намір вже ближчим часом звернутися до ЦВК з проханням скасувати реєстрацію вище перерахованих кандидатів.
При цьому у коментарі під своїм постом Кравчук заявила, що постпраймеріз стосується лише кандидатів в загальнодержавному окрузі. Таку відповідь вона дала на питання дописувача про те, «чи не збираються з партії виключати Куницького, який називав Крим російськім?».
Кандидат у депутати від «Слуги народу» Олександр Куницький
До слова, зовсім нещодавно блогер Олександр Куницький, який балотується у Верховну Раду від «слуг» по одному з мажоритарних округів Харкова, заявив, що написав заяву про відмову від громадянства Ізраїлю, подавши документи для реєстрації кандидатом у народні депутати. А ось знайти у відкритих джерелах інформацію про те, що він називав кримський півострів російським нам не вдалося.
Хвилю обурення у соцмережах викликав той факт, що лідера антирейтингу постпраймеріз – гендиректора телеканалу «1+1», власником якого є олігарх Ігор Коломойський – Олександра Ткаченка, попри усі «ні», таки залишили у списку.
Дев’ятий номер у списку партії «Слуга народу», генеральний директор «1 + 1» Олександр Ткаченко
Власне, саме тому чимало оглядачів констатують, що так званий постпраймеріз «Слуги народу» – ніщо інше, як імітація відкритості та близькості до пересічних українців. Чи так це насправді – цікавимося у відомих експертів.
Олексій Кошель, голова Комітету виборців України (КВУ), зазначає:
Олексій Кошель / Фото Апостроф
Праймеріз і пост праймеріз – це одна з головних «фішок» нинішньої виборчої кампанії, але для мене ця технологія виглядає досить-таки дивною. Аргументую. Зараз кілька політичних сил намагаються подати своїм виборцям як перемогу те, що вони очищають свій список від одіозних фігур або кандидатів із сумнівною репутацією. Питання: чому це перемога? Це перш за все, помилка самої партії, яка включала ці токсичні фігури у свої списки, тому ніякої перемоги в цьому не бачу.
«Що стосується самого праймеріз, то хотів би нагадати, що в багатьох європейських та інших країнах – це процедура внутрішньопартійного опитування. Є два види. Перший – це коли самі партійці вирішують, хто їх представлятиме у виборчому списку. Другий вид праймеріз – це коли цікавляться думкою виборців. Тому досить дивним видається праймеріз для політичних партій (таких як «Слуга народу» та інших), які навіть не мають регіональних структур. На мій погляд, постпраймеріз – це, швидше, спроба виправдання перед виборцями того факту, що партія не змогла самостійно сформувати якісний виборчий список», – констатує керманич КВУ.
Таємне стає явним: Кандидатка від «Слуги народу» працювала на соратника Януковича після Революції Гідності, – ЗМІ
Своєю чергою відомий соціолог Ірина Бекешкіна (Фонд Демократичні ініціативи ім. І. Кучеріва) робить наступний акцент:
Ірина Бекешкіна / Фото Настоящее время
Я думаю, що так званий пост праймеріз, тільки посилить рейтингові позиції «Слуги народу». Вони ж начебто продемонструють, мовляв, бачите, які ми принципові, як ми залежимо від громадської думки і так далі. В даному випадку, крок тактично правильний, оскільки їх рейтинг не скажу, що падає, але трошки знижується (з 47% до 42% зараз) і тут, звичайно ж, потрібні якісь рішучі ходи, щоб різко підняти рейтинг.
Експерт також зауважує: «На мій погляд, в суспільстві пост праймеріз буде сприйнято позитивно, оскільки йому продемонструють, що партія ретельно стежить за чистотою своїх рядів».
Політолог Володимир Фесенко переконаний, що у «слуг» справді є проблеми з деякими фігурами в партійній команді:
Володимир Фесенко
«Зараз рейтинг партії «Слуга народу» дещо просідає, але це об’єктивний процес, який був неминучим. І в «слуг» проблеми, думаю, не так зі списком, скільки з деякими кандидатами-мажоритарниками, які трошки прискорили процес зниження рейтингу пропрезидентської політичної сили. Але ще раз підкреслю: це було неминуче.
Що ж стосується праймеріз і постпраймеріз. Треба розуміти, що це – різні процедури. Пост праймеріз у нас ще ніколи не було, це вигадали в партії «Слуга народу». Постапраймеріз став певною альтернативою праймеріз. Вони дійсно хотіли зробити праймеріз, але у них просто не було часу, тому вони й заявили, що список затвердять, але будуть його ретельно «чистити». Право виключати зі списку кандидатів у партії є до 10 липня. Ось вони і вирішили цим скористатися сподіваючись трохи поліпшити свої рейтингові позиції «.
Українська політика попвниться кумами: «Слуга народу» не бачить проблеми в тому, що один з кандидатів – кум подружжя Медведчуків